Kort antwoord: niet in een nieuw, goed geïsoleerd huis. De vuistregel van 60 W per m³ geeft het referentiehuis van HeatAlgo 15,9 kW radiatoren. Een warmteverliesberekening volgens EN 12831-1 geeft 4,66 kW voor de ruimtes samen en 4,38 kW voor het hele gebouw. In elke ruimte geeft de regel 2,2 tot 4,1 keer te veel.
"Een radiator gekozen met de regel van 60 W per m³ - klopt dat?" Die vraag komt steeds terug op fora in Nederland, Polen en Duitsland. De regel is eenvoudig: de inhoud van de ruimte keer 60 W. We hebben hem nagerekend op één doorgerekend huis, ruimte per ruimte.
De regel van 60 W/m³ naast de berekening, per ruimte
Het referentiehuis van HeatAlgo is een gelijkvloers huis in Warschau, goed geïsoleerd, met balansventilatie met WTW. Elke ruimte is 2,6 m hoog, dus de inhoud is de vloeroppervlakte keer 2,6 m. Het warmteverlies van elke ruimte komt uit de warmteverliesberekening, volgens EN 12831-1.
| Ruimte | Inhoud | Regel 60 W/m³ | Warmteverlies (berekend) | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| Woonkamer | 72,8 m³ | 4.368 W | 1.340 W | +3.028 W (+226 %) |
| Keuken | 26 m³ | 1.560 W | 381 W | +1.179 W (+310 %) |
| Slaapkamer | 41,86 m³ | 2.512 W | 753 W | +1.759 W (+233 %) |
| Kamer 1 en kamer 2, elk | 30,94 m³ | 1.856 W | 450 W | +1.406 W (+313 %) |
| Badkamer, 24 °C | 21,06 m³ | 1.264 W | 311 W | +953 W (+306 %) |
| Hal | 26,52 m³ | 1.591 W | 553 W | +1.038 W (+188 %) |
| Technische ruimte, 16 °C | 15,6 m³ | 936 W | 418 W | +518 W (+124 %) |
| Totaal | 265,72 m³ | 15.943 W | 4.655 W | +11.288 W (+242 %) |
De regel overschat elke ruimte van dit huis. De technische ruimte het minst, de twee kleine kamers het meest. De ruimtes samen komen op 4.655 W, omdat elke ruimte voor haar eigen slechtste geval wordt berekend. Een warmtepomp dimensioneer je, voorlopig, op de 4,38 kW van het hele gebouw.
De regel van 60 W/m³ naast het warmteverlies van de ruimte (W)
Woonkamer4.368 / 1.340 W
Keuken1.560 / 381 W
Slaapkamer2.512 / 753 W
Kamer 1 en kamer 2, elk1.856 / 450 W
Badkamer24 °C1.264 / 311 W
Hal1.591 / 553 W
Technische ruimte16 °C936 / 418 W
- Warmteverlies van de ruimte (berekend)
- Extra door de regel van 60 W/m³
Waarom de regel ernaast zit
De regel kent alleen de inhoud. Warmte gaat weg via buitenmuren, ramen, deuren, het dak en de vloer, en met de ventilatielucht. Dat ziet de regel niet.
- Buitenmuren en ramen. De technische ruimte heeft twee buitenmuren, een raam en een buitendeur. Ze heeft 26,8 W/m³ nodig - het meest van het huis, al is het er maar 16 °C.
- De temperatuur van de ruimte. De badkamer is 24 °C, de warmste ruimte, en heeft maar 14,8 W/m³ nodig. Ze heeft één buitenmuur en een klein raam. De regel rekent 16 °C en 24 °C hetzelfde.
- Isolatie en ventilatie. Goed geïsoleerde muren, dak en vloer en warmteterugwinning verlagen het verlies van elke ruimte. De twee kleine kamers hebben maar 14,5 W/m³ nodig.
Zelfs het juiste gemiddelde voor dit huis werkt niet. De ruimtes hebben gemiddeld 17,5 W/m³ nodig. Dat gemiddelde geeft de technische ruimte -35 %, de hal -16 % en de keuken +20 % ten opzichte van de berekening. Eén getal per m³ past niet bij elke ruimte.
Wat het betekent voor de radiator
Neem de woonkamer en een paneelradiator type 22, 600 mm hoog. Met water van 75/65 °C en 20 °C in de ruimte geeft één meter ervan ongeveer 1.694 W. De regel koopt ongeveer 2,6 m radiator, de berekening 0,8 m. Bij een lagere watertemperatuur geeft dezelfde meter minder. Waar de module Radiatoren het vermogen van een radiator vandaan haalt, lees je in radiatorvermogen: waar de getallen vandaan komen.
Een te grote radiator oververhit de ruimte niet, want de thermostaatkraan knijpt hem af. Met een warmtepomp kan een grotere radiator zelfs helpen, omdat het water dan koeler kan. Maar dan kies je hem op het warmteverlies van de ruimte bij die watertemperatuur, niet op de inhoud van de ruimte.
Zo reken je je eigen ruimte na
- Noteer de bouwdelen van de ruimte: buitenmuren, ramen, deuren, het dak of plafond en de vloer.
- Bereken het warmteverlies van de ruimte volgens EN 12831-1. Wat dat is en wat ervan afhangt, staat in de gids warmteverliesberekening: wat is het en wat hangt ervan af.
- Kies de radiator op dat verlies bij de watertemperatuur die je echt gaat hebben.
Wat dit getal niet laat zien
De getallen gelden voor één huis: nieuw, goed geïsoleerd, met WTW, berekend voor Warschau, waar de ontwerpdag kouder is dan waar ook in Nederland of Vlaanderen. In een oud, slecht geïsoleerd huis is het verlies per m³ hoger. Daar kan de regel dichterbij komen, of een ruimte met grote ramen onderschatten. Daarom vervangt één getal per m³ geen berekening. Het vermogen van een warmtepomp uit een berekening is altijd een voorlopige dimensionering. Berekening volgens EN 12831-1 met standaardwaarden; geen ISSO 51-berekening en geen bewijs voor ISDE of EPB.
Bekijk de radiatoren in je huis